Ако в някоя каца са държали катран, ще налеете ли в нея благовонно масло
Благодатта на Духа, вселила се в сърцето, ще го умъдри повече от всяка наука. И ако някой след външното образование наведе шията си под благодатта на Духа, такъв може да стане премъдър между премъдрите, каквито са били апостол Павел, Иоан Златоуст, Василий Велики.
Мнозина, пребивавайки в страсти, се опитват да придобият благодат от Иисусовата молитва. Ако в някоя каца са държали катран, ще се съгласи ли някой, и след махането на катрана, да налее в нея благовонно масло? Така и сърцето, в което са се били загнездили или още се гнездят страсти, ще приеме ли скоро в себе си благодатта на Светия Дух? Затова да се постараем най-напред да очистим сърцето от катрана на страстите, и после вече можем да се надяваме да получим нещо по-добро.
Преди Иисусовата молитва трябва да измолиш от Бога опрощаване на прегрешенията и да умъртвиш в себе си яростта и похотта. Тогава Сам Бог ще ти бъде учител в сърдечната молитва. Сърдечната молитва е Божи дар, даряван на възлюбените Божии раби. Един от хиляда души бива удостояван с него. Мисля, че не може да има само Иисусова молитва, без изпълняване на заповедите. Как някои мислят, че са молитвеници и учат другите на Иисусова молитва, без ни най-малко да се грижат за изпълнението на Господните заповеди?…
И още: трябва често да произнасяш с уста и всесвятото Му име (Иисус). Добре е къщата да се строи от основите, а не от покрива. Писано е: “Бий мляко и ще има масло”. Тоест: произнасяй по-дълго време Иисусовата молитва с уста, и ще проговори и сърцето. Възлюби количеството и ще дойде и качество, тоест, след дълго и многогодишно пребиваване в устната молитва ще придобиеш сърдечна. А който още в началото учи или се учи да извършва молитва в сърцето, той, явно, не може да я извършва и с уста. Божията благодат идва незабелязано. Понякога благодатта се дава на подвижника в началото на подвига, а понякога – преди края на живота му.
Познавах в Москва един мъж от простолюдието Гр. Ф-ч, по прякор Грънчаря. Той бе познат на митрополит Платон и се ползваше от неговото благоразположение. Веднъж, по време на разговор за спасението, Грънчарят казал на владиката: “Научи ме да се моля”. Платон му наредил да се моли с Иисусовата молитва. Грънчарят го послушал, започнал да се упражнява в молитвата и после поискал от Платон по-нататъшни наставления. Владиката го изпратил в Песношкия манастир при иеромонах Самуил. Отишъл при него Грънчарят, посъветвал се и се върнал вкъщи в крайно мълчание. Като изоставил всички домашни грижи, си направил вкъщи уединено килерче; поставил в него икона с кандилце и започнал да безмълвства. Винаги ходеше на църква и до смъртта си беше църковен настоятел. За смирението и милосърдието му към бедните Бог му яви кончината му.
Старецът Иероним (1765-1847)
https://sveta-gora-zograph.com/books/Veliki_Ruski_Starci_t1-4/book.pdf