Без тази вяра не можем да живеем

Православие и спасение

„Ние вярваме, непоколебимо вярваме, че никакви ветрове, никакви бури не могат да потопят кораба Иисусов!”

„Трябва да вярваме, че Църквата ще устои. Без тази вяра не можем да живеем.”

„Догматичните истини имат нравствено значение, християнският морал се основава на догматите.”

„Нашето богослужение е наситено с богословие – и то с богословие най-чисто и възвишено.”

„Без Църквата няма християнство.“

„Християнският живот е възможен само в Църквата.“

„Покаянието е същността на християнския живот. Целият живот на християнина е покаяние.”

„В Православната църква покаянието е лечебница, от която хората излизат със светло, озарено от надежда лице, защото в ръцете си носят лекарства за изцеление на тежките и тревожещите съвестта им греховни недъзи.”

Инославие и „мистицизъм“

„Истината и спасението са дадени на любовта, тоест на Църквата. Латинството, отпаднало от Църквата, измени това съзнание и провъзгласи: истината се дава на отделна личност – на папата …. и той отговаря за спасението на всички”.

„Напоследък твърде много говорят за Франциск Асизки. Но аз лично не понасям сантименталността на този западен мистик с неговите „сестри лястовици” и т.н. Нашите светци са били свободни от болезнен мистицизъм и сладникава сантименталност”.

„Папството е символ на материализирането на християнството; в него всичко е грубо, гордо, плътско.”.

“Протестантството надяна папска тияра на всеки немски професор и с безчислените си папи унищожи напълно идеята за Църквата…”.

„Как гордият европеец ще приеме учението на Църквата, когато, за да приеме това учение, човек трябва преди всичко да се откаже от себелюбието и волята си, да се подчини на Църквата и да се научи да обича хората, смирено поставяйки себе си по-ниско от другите?”

Търпеливо, радостно носене на кръста

„Колкото християнинът трябва да осъзнава греховете си и да скърби за тях, толкова трябва и да се радва на безкрайната милост и Божия благодат, и никога да не се отчайва в житейския си подвиг.”

„Да служим само на Бога и на Неговата свята Църква – по-високо от това няма и не може да има!”

Свещеномъченик Иларион Троицки

https://www.pravoslavie.ru/89222.html