За да съдействаме на благодатта, е необходимо да притесним тялото по два начина

ВЪПРОС: Подвижниците казват, че за да получиш Светия Дух е необходимо да изнуриш плътта: „даждь плоть и приими Духа“*. Как да изпълним това? Случва се, по думите на преп. Анатолий Оптински, нашата ученост да хитрува, питайки „не може ли да уловим Духа без проливане на кръв?“

ОТГОВОР: Нашата плът е инструмент на духа, чрез който душата осъществява замислените от нея начинания и планове. Духът принадлежи на вечността, в него е образът и подобието Божие. Тялото принадлежи на земята и след грехопадението то е станало обиталище на страстите. Между духа и плътта, освен взаимодействие и съгласие, има и известен антагонизъм: тялото от слугиня на душата иска да стане нейна господарка.

Следователно е необходимо да се грижим за тялото също, както ездачът се грижи за своя кон: ако ездачът даде свобода на коня си, тогава конят може да се отклони от пътя, да го хвърли от седлото и дори да падне в някое дере като лиши и себе си, и господаря си от живот. Същото може да се случи и с човек, който задоволява похотите на тялото: те започват да господстват над него. Следователно, за да съдействаме на благодатта, е необходимо да притесним тялото по два начина: като се борим с плътските страсти, които възникват в помислите и като укротяваме тялото чрез физически труд и разумно въздържание в храната.

Тялото, обсебено от страсти, изисква повече, отколкото е необходимо за живота, следователно трябва да се спазва поста, определен от Църквата, а в обикновените дни да се храним до леко усещане за ситост (не до насита). Така се запазва както бодростта на духа, така и телесното здраве. Прекаленото изтощаване на плътта също препятства действието на душата, така че към обуздаването на плътта трябва да се подхожда внимателно и постепенно. Телесното въздържание е необходимо, за да унищожим телесните страсти, а не самото тяло.

Що се отнася до думите: „Не може ли да уловим Духа без проливане на кръв?“, това едва ли е възможно, тъй като тялото е лукава слугиня, която се нуждае от постоянен надзор.

Източник: Официалната страница на архимандрит Рафаил Карелин във Facebook

https://www.facebook.com/groups/1174928329659313

*Св. отци казват: „даждь кровь и приими Духа“ т.е. „Дай кръв и приеми Дух“, което означава „потруди се до проливане на кръв и ще получиш благодатта на Светия Дух“.  Това „проливане на кръв“ включва борбата с плътта, тъй като без нейното обуздаване няма как да получим благодатта на Св. Дух, защото по начало плътта желае противното на духа (Гал. 5:17). Затова някои подвижници казват: „даждь плоть и приими Духа“.