Иеромонах Серафим Роуз

Иеромонах Серафим Роуз е роден на 12 август 1934 г. в Сан Диего, Калифорния. След посещението си в православния съборен храм на Сан Франциско започнал да посещава православните богослужения, да учи руски и да чете книги за Православието. Скоро започнал да пише. Отказвайки се от преподаване в университета, той избрал, за да се прехранва, най-мръсната, неквалифицирана работа на чистач, предпочитайки какъвто и да е физически труд пред умствен, за да не пречи на хода на мислите му. Същата година сериозно заболял. Лекарите открили, че болестта му е неизлечима и предсказали скорошна смърт. Страданията му се усилвали от мисълта, че не успял да изпълни своето предназначение. Тогава отправил гореща молитва към Св. Богородица и оздравял.

През февруари 1962 г. бил приет в лоното на Православната Църква. Оттогава прекарвал много време в храма, като посещавал всички утренни и вечерни служби и изпитвал голямо благоговение към архиепископ Иоан (Максимович), за когото се знаело, че води аскетичен живот и има дар на чудотворство. Владика Иоан му предложил да чете на клироса и благословил да пише статии в местния православен бюлетин.

През октомври 1970 г. бил постриган в монашество с името Серафим, в чест на св. Серафим Саровски. Благодарение на ежедневното богослужение, постоянното изучаване на духовна литература и отдалечеността от света, отец Серафим придобивал все по-дълбок духовен опит. Изучавайки светоотеческите писания, той успешно предавал техния дух в своите произведения, наставлявайки в него хиляди читатели.

Поради своето смирение той никога не се оплаквал от здравословното си състояние и след като заболял, мълчаливо се уединил в килията си на молитва. Въпреки това братята скоро разбрали, че болестта му е сериозна и го настанили в близката болница. След направената операция лекарите предупредили за възможен летален изход. На 20 август/2 септември 1982 г. отец Серафим се преставил в Господа. Бил само на 48 години.

Книгите, написани от иеромонах Серафим Роуз за годините на неговия подвижнически живот, оказали огромно влияние за развитието на Православието в Америка. Те станали духовна класика на 20 век.