Изнасянето на Честния пояс извън Света Гора е изключително рядко събитие
В събота, 23 май 2026 г., в навечерието на празника на Светите равноапостолни Кирил и Методий, в 20:00 ч. в църквата „Свети Сава“ в Белград бе отслужено празнично бдение пред Честният пояс на Пресвета Богородица.
Светинята бе донесена от светогорския манастир Ватопед, за да оглави традиционното празнично литийно шествие в града по случай Възнесение Господне.
Поясът на Божията Майка е придружаван от игумена на Ватопедската света обител архимандрит Ефрем и братя на манастира. На летището реликвата бе посрещната с най-високи църковни и държавни почести лично от Негово Светейшество Сръбския патриарх Порфирий.
Изнасянето на Честния пояс извън пределите на Атонската Света Гора (Градината на Божията Майка) е изключително рядко събитие в църковната история. Светинята напуска Ватопедската света обител само по извънредни поводи и винаги предизвиква огромен духовен подем. Сред най-паметните такива случаи е историческото поклонническо пътуване в Русия през 2011 г., когато милиони вярващи чакаха с денонощия, за да се докоснат до благодатта на Богородица. Затова настоящото пристигане на Пояса в Белград се възприема като особена милост и велик дар за целия сръбски народ.
Гостуването на светинята в западната ни съседка има и дълбок исторически смисъл. Според преданието Поясът, изтъкан от камилска вълна от самите ръце на Дева Мария, е единствената запазена вещ от нейния земен живот. През 1371 г. тази безценна реликва е дарена на манастира Ватопед именно от сръбския свети благоверен княз Лазар, като свидетелство за дълбоката духовна връзка между сръбския народ и Света Гора.
От Сръбската патриаршия съобщават, че Честният пояс на Пресвета Богородица ще остане изложен за поклонение в храм „Свети Сава“ до 29 май, за да могат всички желаещи християни да почерпят духовна утеха и благословение.








