Нашата борба не е против кръв и плът
Има три неща, около които се въртят всички човешки желания; те са следните: храната, парите и славата. Чрез тях той постоянно хвърля хората в бездната на погибелта, чрез тези три се опитвал да измами и Господа. Но Господ, показвайки се по-високо от всичко това, строго му заповядал: “Махни се от Мене, сатана!”
Тъкмо това е признак за любов към Бога (т. е. да стоиш по-високо от тези три неща). Сатаната, като не могъл да склони Господа Иисуса Христа да наруши любовта Си към Бога заради това, което обещавал, по всякакъв начин се стараел да Го доведе до нарушаване на заповедта за любовта към ближния, действайки чрез беззаконните иудеи. Поради това, когато Господ е учил за пътищата на живота и с дело показвал образец на небесен живот, възвестявал възкресение от мъртвите и обещавал на вярващите вечен живот и небесно царство. И за потвърждение на истинността на Своите слова вършел божествени знамения, призовавайки народа към вяра, а дяволът подбуждал беззаконните фарисеи и книжници към разни клевети против Него, та да не изтърпи, както те се надявали, изкушенията, и да се настрои спрямо клеветниците с ненавист, а той, кроещият козни да достигне по този начин своята цел, сочейки Го като нарушител на заповедта за любовта към ближния.
Но Господ, като Бог, знаейки неговите кроежи, не възприемал ненавистта срещу възбужданите фарисеи (защото как е възможно това за Благия по естество?), а напротив, чрез любовта Си към тях поразявал самия него, техния подбудител. Тъй като те, подхвърлени на вражеско подбуждане, са могли и да не Го приемат, и ако са Го приели, то е затова, защото свободно, по невнимание и безгрижност са скланяли към внушението на подбудителя. Господ ги е вразумявал, изобличавал, укорявал, оплаквал и в същото време не преставал по всякакъв начин да ги облагодетелства, злословен благодушно понасял, страдайки търпял и показвал по отношение на тях всякакви дела на любовта.
С такова човеколюбие спрямо възбужданите против Него Той поразявал възбудителите им. Дивна война: вместо ненавист Той показвал любов и с благост побеждавал бащата на злобата. Претърпял от тях толкова злини, по-право да се каже, заради тях, по човешки се подвизавал до смърт според заповедта на любовта и удържал съвършена победа над дявола, Той приел най-сетне заради нас венеца на възкресението. По този начин новият Адам обновил ветхия ето какво значи словото, изречено от божествения Апостол: Понеже вие трябва да имате същите мисли, каквито е имал Иисус Христос (Фил. 2:5).
Такава е била целта на Господа, да бъде послушен на Отца дори до смърт, като човек, заради нас, съблюдавайки заповедта на любовта, и да поразява дявола, страдайки от него чрез книжниците и фарисеите.
Така свободно, като че ли позволявайки победа над Себе Си, е победил Той очакващия да Го победи враг и изтръгнал света от неговата тирания. Така Христос, ако и да бе разпнат по немощ (2 Кор. 13:4), но с тази немощ е поразил оногова, у когото е властта на смъртта, сиреч дявола (Евр. 2:14). Така и апостол Павел е бил немощен сам в себе си и се хвалил с немощите си, за да се всели в него силата Христова (2 Кор. 12:9).
Изучил начина на тази победа, св. Павел казвал, пишейки на ефесяни: защото нашата борба не е против кръв и плът, а против началствата, против властите, против светоуправниците на тъмнината от тоя век (Еф. 6:12), и на тези, които водят борба с невидимите врагове, е заповядал да вземат бронята на правдата, шлема на упованието, щита на вярата и духовния меч, с който ще можете угаси всички нажежени стрели на лукавия (Еф. 6:16). На дело показвайки и начина на тази война, той казвал: Прочее, аз тичам не като след нещо неизвестно, удрям не като да бия въздух; но изнурявам и поробвам тялото си, да не би, като проповядвам на другите, сам негоден да стана (1 Кор. 9:26, 27). Също така: Дори до тоя час и гладуваме, и жадуваме, и ходим голи, и ни бият по лице (1 Кор. 4:11) и още в труд и мъка, често в бдение, в глад и жажда, често в пост, на студ и в голота (2 Кор. 11:27).
Същата война е водил той и с демоните, които възбуждали плътските похоти, прогонвайки ги с изнемощяванe на тялото си. Като ни показва на дело как се побеждават тези демони, които ни нападат чрез ненавист, и поради това възбуждат нерадивите против благочестивите, та, като бъдат изкушавани, да ги възненавидят и по този начин да престъпят заповедта на любовта, казвал: Злословени благославяме; гонени търпим; хулени, молим се. Станахме като измет на света, измет за всички досега (1 Кор. 4:12, 13). Демоните внушавали да злословят, укоряват и гонят Апостола, за да възбудят у него ненавист към укоряващия, злословещия и гонещия го, имайки за цел да го доведат до престъпване на заповедта за любовта.
Апостолът, като знаел техния умисъл, благославял укоряващите го, търпял гонещите го, умолявал хулещите да се отстранят от възбуждащите ги към това демони и да се съчетаят с благия Бог. По този начин той винаги поразявал във войната демоните, които внушавали зло, като с добро побеждавал злото, по подражание на Спасителя. По този начин той и останалите апостоли откъснали целия свят от демоните и го върнали към Бога, поразявайки със своето поражение тези, които мислели, че са удържали победа. И тъй, брате, ако ти имаш същата цел, то ще можеш и ти да обичаш ненавиждащите; защото иначе това е невъзможно.”
Свети Максим Изповедник, „Подвижническо слово във въпроси и отговори” („Добротолюбие” том 3)