Патриаршеска литургия за празника на св. Серафим Софийски Чудотворец

На 27 февруари, в чест на навършването на 9 години от канонизацията (26 февруари 2016 г.) и на 75 години от успението на светителя архиепископ Богучарски Серафим (Соболев) Чудотворец, Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи божествена света Литургия в руския храм-подворие „Свети Николай Чудотворец“ в София.
В съслужение бяха Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим – главен секретар на Св. Синод, архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, протойерей Владимир Тишчук – председател на руския храм-подворие „Свети Николай Мирликийски“, протойерей Алексий Максименюк, протойерей Димитър Тухчиев и йерей Серафим Желев от храмовото духовенство, столично свещенство, както и протодяконите Иван Петков, Деян Коруноски и дякон Александър Морозов.
Сред официалните присъстващи лица бяха Н. Пр. Елеонора Митрофанова – посланик на Руската федерация в България, г-н Борис Громов – директор на Московския културно-делови център и други.
Песнопенията бяха изпълнени от храмовия хор.
В края на богослужението бе отправена съборна молитва към свети Серафим (Софийски).
Негово Светейшество произнесе слово, посветено на духовното наследство на свети Серафим Соболев – неговото молитвено застъпничество и пример за истинско богословие, което произтича от автентичния му православен аскетичен духовен подвиг:
„Радват се на днешния ден сърцата и душите ни за празника на св. Серафим Софийски, както са се радвали и утешавали сърцата на неговите духовни чеда през 30-те години, когато той служи тук, в град София, а и след това – вече 75 години след неговото отхождане от този свят. Не е преставала духовната подкрепа, духовната утеха и радостта от това, че имаме възможността да идваме тук, да се покланяме на неговия гроб и да получаваме благословение и освещение по неговите свети молитви.
Знаем от обстоятелствата в неговия живот, че Бог така е промислил, като насочил пътя му и определил той да дойде тук и послужи в едно нелесно време, когато Българската православна църква е била отделена от църковно общение с останалите Православни църкви, но като пастир винаги е събирал духовните си чеда, помирявал е и е водил към единство своето паство.
Проявява се като изключителен богослов за своето време. Неговата православна архиерейска съвест не остава безразлична, когато възниквали опасности за чистотата на православната вяра. Всичко това в него е продиктувано от автентичния му православен духовен опит. В проповедите му се вижда високо богословие, висока образованост, бил е преподавател и ректор на православни семинарии. Но той винаги проявява и изразява истините на вярата и правилата на духовния живот с простички, разбираеми думи, близки до умовете и сърцата на всички богомолци. Неговото богословие извира от практическия опит. Затова са толкова силни думите му против Софийната ерес и против икуменическото движение, защото в тях виждал опасността от загубата на духа, на благодатта у човеците, които тръгват по тези пътища“.
За обогатяването на човешката душа с Божията благодат, пример за което свети Серафим полага със собствения си духовен опит, патриарх Даниил сподели:
„През 90-те години, когато още нямаше много преводна православна литература, голяма утеха и утвърждение за вярващите бяха неговите проповеди, особено за Богоявление, където свети Серафим доказва, че благодатта на Светия Дух, Който слиза над Господ Иисус Христос във водите на река Йордан, е същата, която ние получаваме в светия купел при светото кръщение. И за нея светителят ревностно се старае да разяснява и да учи своите чеда – как да я опазват, как тя се разкрива и проявява, как да се обогатяват с нея, как да възрастват в опитното познаване на Бога чрез действието ѝ в сърцето. Като цитира многобройни свети Отци, свети Серафим казва:„Ако я няма живата връзка с Бога, ако не се стремим да опазваме и придобиваме дара, който сме получили, да се обогатяваме с него, то всичко, каквото правим, е напразно, и ние не сме познали Бога“.
Действително, ако нашата православна вяра не ни води при Бога, ако не води до промяна вътре в нас, ако не води до живо общуване с Бога, то във всичко друго сме повярвали, но не в Оня Бог, Който стана човек, Който е казал Аз съм с вас през всички дни до свършека на света (Мат. 28:20) и Който ни е дарувал великия дар на Божията благодат“.
„Велика утеха, извор на благодат, духовен оазис е за нас свети Серафим. Благословени сме, че в столицата ни, в нашето време, просия такъв светец. Той е близък нам и по време, и по душевност, и по опит, защото животът му е бил пред очите на човеци – неговите съвременници, някои от които са живи и днес. Водейки един обикновен живот, външно „неотличаващ се“ в шумотевицата на столичния град, в същото време той живее в голямо благочестие и чистота, в отдаденост на молитвата, поста и милосърдието, на любовта към неговите духовни чеда, с които създава здрави връзки на любов, която продължава и до наше време“, каза още патриарх Даниил.
Председателят на руското подворие протойерей Владимир Тишчук се обърна към Негово Светейшество с думите:
„Радостни сме, че тази година намерихте възможност да възглавите богослужението в този свят ден и с Вашата молитва да укрепите всички нас преди настъпващия период на Великия пост. Бих искал да Ви благодаря от името на всички енориаши, които чакаха този празник и Вашето посещение. В памет за този ден от името на всички нас желая да ви подаря образа на Пресвета Богородица Седмострелна, защото именно пред тази икона енориашите на този храм се молеха преди Събора, който избра Българския патриарх. Нека този образ Ви напомня, че тук, в този храм, хората винаги се молят за Вашето служение. Господ, по молитвите на Пресвета Богородица и свети Серафим, да Ви укрепява в патриаршеското Ви служение за много и благословени години“.
https://bg-patriarshia.bg