Този, който се е борил със себе си, знае, че не винаги побеждава
Божията Майка е Покровителка на всички хора и се моли за всеки. Блажен е човекът, който знае това и уважава Пресветата Дева Мария като Богородица, като Майка на всички, като своя Майка. И лошо за този, който не го знае. Той просто не знае от какво се лишава.
Когато молим Божията Майка: „Помогни ни, помоли се за нас, спаси ни!”, тогава Тя се моли за нас на Спасителя. Господ ни дава велика, всесилна благодат, укрепва ни в изпитанията, които понасяме през земния си живот.
***
Скърбите биват големи, малки, дълготрайни, краткотрайни, но всички те носят със себе си горчивина. Ако човек приеме скръбта като лекарство от Бога, тя се превръща в нещо полезно за него. Ето защо трябва да благодарим на Бога за всичко, което Той допуска за нас: сладко, горчиво, трудности, изпитания. Защото всичко това са лекарства за нашето изцеление.
***
Понякога човек чува някоя песен и тя засяда в главата му – върти се там непрестанно… А молитвата, която човек казва ежедневно и се старае да казва с цялото си сърце, с цялата си душа, не стига толкова далеч в разума. Защото човек е по-склонен към злото и злото се прилепва към нас по-лесно, отколкото доброто. Но трябва да се принудим да обичаме преди всичко Бога, да обичаме ближния, да прощаваме, да се молим, да постим, да вършим добри дела, да помагаме на сираци, вдовици, на възрастни хора.
***
Човек не бива да осъжда никого в живота си, особено монаха. Защото неговото падение се вижда от всички и те дори го преувеличават [падението]. А неговото покаяние и поправяне вижда само Бог.
Този, който се е борил, знае, че не винаги побеждава, все някъде се препъва, пада, а после се изправя. Всички монаси се борят със себе си, иначе човек не може да живее в манастир. И всички монаси се молят за целия свят и за нас, грешните, за да може Бог да изпрати благословение на всички нас.
***
Нека в началото молитвата да е кратка, но да има такава. Сутрин като се събудите се прекръстете, застанете пред иконите – прекръстете се, прочетете три пъти молитвата към Богородица, Символа на вярата. След това от молитвеника – утринната и вечерната молитва, а после – Евангелието, Псалтира. Впоследствие човек приучава себе си към постоянна молитва. Където и да отиде, той се моли с Иисусовата молитва: „Господи Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй ме, грешния!”
Мисли на митрополит Онуфрий на рождения му ден
https://news.church.ua