Ако човек гледа на работата си по този начин, той винаги ще чувства блаженство

– Много често, дори когато правим това, което обичаме, някак не се радваме толкова, колкото би трябвало. Кой ни краде радостта? Ние не се радваме от успеха на работата си и това е много често срещано явление.

– Трябва да се приеме Христовото слово, че величието пред Бога, пред Христа се измерва с величието на служението, с нищо друго. От само себе си се разбира, че човек може да служи на Бога във всяка професия, която упражнява. И един учен може да използва това, което прави за доброто на хората. Художникът – също. Във всички професии е възможна работата в тази посока. Ако човек вижда работата си по този начин, той винаги ще чувства блаженство, не само щастие. Това никой няма да може да му го отнеме, колкото и да го обвиняват, колкото и да не го признават. Той ще чувства блаженство от постигането на целта си. А докато очакваме слава от този свят, хората да ни хвалят, ще ни бъде трудно.

Хората често стават обект на завист и злоба. При гърците има една история за Аристид, наречен „Справедливи“. Но никой не може да бъде толкова справедлив и добродетелен, особено на (висока) длъжност така, че да не онеправдае някого. В действителност той е вършил правда. Но се стигнало до там, че бил изгонен. Народното събрание се събрало в театъра. Дошъл и Ликург. Дошъл и един прост човек. Раздали глинените чирепи, върху които трябвало да се отбележи дали да бъде или да не бъде изгонен. Този прост човек не познавайки Аристид, бидейки неграмотен, помолил Ликург да му помогне да напише: „Моля да бъде изгонен“. А последният го попитал: „Познаваш ли Аристид?“ Той му отговорил: „Никога не съм го виждал“. „Направил ли ти е нещо лошо, някаква несправедливост?“ А този рекъл: „Не, но ми омръзна непрекъснато да слушам „Аристид праведния“… Често има такива хора.

https://svetisimeon.org/serb/