Ch

Четене на духовни книги

Батюшката каза, че о. Макарий, великият старец, на всеки три години е препрочитал авва Доротей и Лествицата, винаги намирайки в тях нещо ново, тъй като е израствал духовно (преп. Варсонофий).

Аз много се утешавам с четенето на епископ Игнатий (Брянчанинов). Незная как да благодаря на Господа и на батюшката за това съкровище. Удивлявам се на ангелския ум на еп. Игнатий, на дълбокото му разбиране на Свещеното Писание. Чувствам особено разположение към неговите съчинения. Те просвещават моето сърце и разум с истинска евангелска светлина (преп. Никон).

Не обичаш книгите на отците, защото те те изобличават (свт. Теофан Затворник).

Най-добро ръководство да ти е четенето на житията на светиите (преп. Варсонофий).

Четене на светите отци

Старците съветват да се четат и препрочитат творенията на светите отци. Те са дълбоки и се разбират постепенно. Предметът им е духовният живот, а той е обширен. Четенето е едно от най-важните ни дела. Без четене или слушане на четене не можем да узнаем истината. Но четенето ще ни принесе полза само тогава, когато по мярата на силите си го прилагаме в живота си, когато то се превръща в правило на живота, а не просто бездушно знание. Каква полза, ако човек знае, че трябва да се моли, а не се моли, знае, че трябва да прощава обидите и не прощава, знае, че трябва да пости и не пости, че трябва да търпи и не търпи и пр. Такова знание, по словото на Евангелието, дори ще бъде за осъждане на човека (преп. Никон).

На сестрите давай да четат според устроението им. Но най-добре е да се дават деятелни, а не умосъзерцателни книги, като например преп. Ефрем, авва Доротей, преп. Йоан Лествичник, Пролога и житията на светиите, за да има плодове от четенето  – познаване на своята немощ и смирение, а не за да кажат: „Аз всичко знам“ и при беседа да оспорват другите. А по-натам Сам Господ ще им даде истински разум, който се придобива от смирението и именно това принася полза, а превъзнасянето, напротив, вреди (преп. Макарий).

Четене на Свещеното Писание

Разбирането на Свещеното Писание се дава по мярата на чистотата на сърцето и по смирението ни (преп. Макарий)..

Четейки по буквата не разбираш смисъла на Писанието. Каквото не разбираш, не изпитвай, но смирявай разума си и виждай своята немощ. По мярата на смирението се открива смисъла на Тайнствата (преп. Макарий).

Много е опасно сами да тълкуваме Свещеното Писание, да се опитваме да постигнем с ума си неясното за нас в книгите на Светите отци – в такъв случай демоните често ни нашепват изопачени понятия и ние можем да навредим не само на себе си, но и на другите. За всичко непонятно трябва да търсим поучение от онези, които са изучили добре Светите отци или като четем тълкуванията на светците. Трябва да отбележим, че почти всички ереси възникнали именно от неправилното тълкуване на Свещеното Писание. рхимандрит Лазар Абашидзе).

Чистота на сърцето

Трябва да се придържаме към съвета на преп. Исаак Сирин:  да се стараем да не виждаме злобата в човека. В това се състои душевната чистота (свт. Теофан Затворник)

Човекоугодие

В първото си писмо пишеш, че човекоугодничиш пред майката игумения. От сега нататаък не бива да човекоугодничиш. Ако матушката поради немощ започне да укорява някоя сестра, е по-добре да замълчиш или да кажеш: „Не зная какво да кажа за това – ако не си забелязала нищо лошо в сестрата. Трябва да се говори само потребното и не от човекоугодие, а също – да знаеш кога да мълчиш. Въобще във всяко дело трябва да си внимателна (преп. Иосиф).

Не бива да се човекоугодничи. По-добре е да се мълчи. Ако на едната страна на везната поставим човекоугодието, а на другата – мълчанието, то мълчанието ще натежи.

Чревоугодие

Яж по-малко, а ако преядеш, укори себе си (преп. Анатолий).

Сънят и стомахът са свързани. Когато стомахът е пълен, монахът спи повече, отколкото е нужно. Казвал съм ви и ви казвам: яжте до ситост, но не до пресищане. Ако сте сити, оставете лъжицата. Някои хора вече са сити и въпреки това продължават да ядат – това е грях… (преп. Варсонофий).

А срещу лакомията (чревонеистовство) се старай да се въздържаш с все сили. Отсичай волята си пред игуменията и скоро ще се изцелиш от душетленната немощ… (преп. Лъв).

Няма нищо по-лошо от чревоугодието. То помрачава сърцето и не допуска да се спазват Божиите заповеди… Откъде са болестите, немощите и преждевременната смърт? Не идват ли от пресищане и чревоугодие? (свт. Теофан Затворник)

Чудеса

Светата Евхаристия е първото и най-важно чудо Христово. А другите Евангелски чудеса са вече второстепенни. Защото как да не наречеш най-великото чудо това, че обикновените хляб и вино се пресъществяват в Господа – в Неговото Тяло и в Неговата Кръв, вече две хиляди години. По молитвите на иереите и обикновените хора не престават да се преобразяват по същия начин. С хората, причастяващи се с тези Божествени Тайни с вяра и смирение, става чудно изменение (преп. Амвросий).