D

Дарования

Да търсим преждевременно високи дарования, преди да сме очистили и подготвили себе си за това смирено дело, посредством изпълнение на Божествените Христови заповеди и търпеливо понасяне на скърбите, не само не е полезно, но и е вредно за нас (преп. Макарий).

Девство

Венецът на девството е най-висшата християнска добродетел, тя е красота и венец Църквата. И всички девственици се именуват от Светата Църква Христови невести. Светителят Димитрий Ростовски учи: «Вземи от Ангела крилата и той ще стане девица. И дай на девицата крила, и тя ще стане ангел”  (преподобни Анатолий).

Дневник

Всеки ден пишех и препрочитах дневника си по следния начин: идва, да речем, 20 август или друга дата, взимам всичките си дневници и чета това, което съм мислил и чувствал и правел по това време в същия ден и месец през други години. Велико дело е да следиш по този начин (преп. Варсануфий).

Добри дела

Добро дело не е всяко добро дело, а само това добро дело, което се върши заради Бога. Външността на делото не е неговата същност, Бог гледа сърцето (преп.Никон).

Доброто дело не се извършва лесно, а с труд и търпе­ние (преподобни Моисей).

Въпрос: По какво можем да разберем дали дадено добро дело е Божие благоволение или вражеско изкушение, когато се случи да се съмняваме в това, тоест когато един помисъл ни подтиква да го извършим, а друг, обратно, пречи на извършването му?

Отговор: Врагът има навик да скрива истината и да смесва доброто със зло. Но по какво може да се разпознае истината? Божието благоволение във всички наши намерения е кротко, благонадеждно и несъмнено. Не само в доброто ни дело, но и в беззаконието ни Бог ни дълготърпи с кротост и очаква нашето покаяние. А по какво да разпознаем вражеския прилог? Врагът обикновено ни пречи и ни отвръща от доброто. Но ако в нещо, което наглед е добро, умът се смущава и ни разстройва, прогонва страха Божий, лишава ни от спокойствие, така че без видима причина сърцето ни боли и умът ни се колебае, то знай, че това е вражески прилог и го отхвърли. Вражеското е смущаващо, неспокойно и съмнително за ума във всичките ни намерения. Не на предразположението на сърцето ни трябва да вярваме във всичко, а трябва да разсъдим дали е полезно неразположението. А когато умът ни е притеснен от враговете чрез помисли и помрачение, тогава трябва напълно да оставим настрана всяка мисъл и разсъждение, защото не можем да познаем истината, докато умът ни не се очисти чрез молитва, тъй като тогава помислите се надигат в ума като мътна вода или блуждаят като облак и душевните чувства са безчувствени към всичко. Затова нека желаещият да узнае истината да подбужда себе си дълго време към гореща молитва и към желаното дело – по времена молитва врагът не може да скрие истината, тъй като тогава няма власт. Можеш да изпиташ на практика истинността на такава вяра. Слава на нашия Бог вовеки. Амин (преп. Паисий Величковски).

Умолявам ви и ви увещавам, възлюбени мои отци, братя и чеда, следното: като възлюбиш твоя Господ от цялата си душа и с цялото си сърце, бъди справедлив и правдив, покорен, с наведена надолу глава и с ум, обърнат към небето, имай умиление към Бога и хората, бъди утешител на печалния, търпелив в изкушение и нераздразнителен, щедър, милостив, кърмител на бедни, гостоприемен за странници, печален заради греховете, радостен в Бога, гладен и жаден, кротък, търпелив, неславолюбив, незлатолюбив, друголюбец, нелицемерен, негорделив, трудолюбив за Бога, мълчалив, приятен в отговорите, усърден в поста, честите молитви, бденията и псалмопенията, разумен. Не осъждай никой човек, а гледай себе си. И за всичко това ще бъдеш чедо на Евангелието, син на възкресението, наследник на живота в Христа Иисуса, нашия Господ, Нему, заедно с отца и Пресветия Дух, подобават чест, власт и поклонение сега и винаги, и във вечните векове. Амин (преп. Паисий Величковски).

Добродетели

Върши всичко по силите си и не цени собствените си заслуги; не преброявай добродетелите си, но следи и преброявай немощите и греховете си и Господ никога няма да те остави (преподобни Анатолий).

Дружба

Всяко приятелство, което не e основано на истинска любов и смирение, а още повече е по страст, е нетрайно и се руши (преподобни Макарий).

За да имаш покой – не търси ничия дружба! Седи в келията си и тя ще те научи на всичко! Тоест на всичко добро. А чуждите келии винаги учат на всяко зло (преподобни Анатолий).

Духовен живот

Нека никой от нас да не мисли: “Ние ходим в Божията Църква, молим се, правим много поклони, и затова ще получим Небесното Царство”. Не! Ще го получи онзи, който спазва Божиите заповеди. Първата е – да любим Бога от цялото си сърце и с цялата си душа, и с цялата си мисъл. И втората – да обичаме ближния като самия себе си, да живеем не само за себе си, но и да послужим на ближния. И да не обичаме нищо земно, тоест да нямаме светско пристрастие. Ако бихте живели така, в изпълнение на Божиите заповеди, бихте придобили Божия Дух. А ако не живеете така, придобивате вражеския дух (преподобният старец Теодор Санаксарски).

…Не мисли, че скоро можеш да се научиш на духовен живот; това е изкуството на изкуствата; не е достатъчна само една теория, но е необходима и практика, където има много препятствия и въстания (вътрешни борби). Пишеш, че изобличението ми е наранило сърцето ти “така че чак в главата е ударило“. Това трябва да ти покаже твоето немощно устроение, което се поправя чрез самоукорение и смирение. Ако само те „галя по главата“, какво ще е ползата за теб? (преподобни Макарий Оптински).

Във всяко нещо се старай да пребиваваш благополучно т.е. в мирен и смирен дух, никого не осъждай и на никого не досаждай (преп. Амвросий).

Духовен отец /наставник/

Духовният отец е като (указателен) стълб – само указва пътя, а по него трябва да вървиш сам. Ако духовният отец указва (пътя), а ученикът му не се движи напред, тогава той няма да отиде никъде и ще изгние при този стълб (преподобни Никон).

Трябва да проявявате послушание към своя духовен наставник още от първата дума, без да го принуждавате да повтаря казаното няколко пъти. Бих искал вие, моите духовни чеда, да се отнасяте с мен чистосърдечно, по съвест. Какви отношения имахме с моя старец отец Варсонуфий! Ще каже, случвало се е: „Направи така, отче Николай“ и не му се налагаше да повтаря (преподобни Никон).

Духовен сан

Как можеш да се присмиваш на духовно лице? И за какво – че служи лошо? Кавото и да е, на него има благодат. Той носи сан. Не трябва, в никой случай не трябва да се присмиваш (преподобни Анатолий).

Духовна бран

Свети Йоан Лествичник казва, че помислите, които не откриваме на духовния отец, преминават в дела (ст. 26, гл. 21) и че, напротив, откриваните язви не се разрастват, а се изцеляват. От собствен опит виждаме, че човек е крайно немощен и безсилен в духовната борба без Божията помощ… Оставете се в ръцете на превеликото Негово милосърдие.

Също така, непрекъснато прибягвайте към нашата Застъпница и Владичица Приснодева Мария, пеейки често църковната песен: не имамы иные помощи, не имамы иные надежды, разве Тебе, Владычице, Ты нам помози, на Тебе надеемся и Тобою хвалимся, Твои бо есмы раби да не постыдимся (преподобни Амвросий).

Не е похвално, че си победен от помислите и падаш, по-лошото е, че се отчайваш. Ние сме в борба, падаме и ставаме, нужно е мъжество в битката; не бива се отчайваме, а да се смиряваме и каем – макар и това да е срамно, е необходимо. Знай от какво се усилва духовната бран и от какво падаме: от мнението за себе си, от осъждането на ближните, от излишната храна и телесния покой, а също и от скриването на помислите (от духовния наставник) (преподобни Макарий).

Духовна преписка (кореспонденция)

Боиш се да си признаеш за кореспонденцията… Пиши без колебание и без страх. За това няма да ти отрежат главата. Ако разберат, можеш открито да кажеш: „Чувствам особена нужда, необходимост и подкрепа от това и то не е нещо несъобразно и извън духовния ред; струва ми се, че на дело съм го доказала и го доказвам“ (преподобни Амвросий).

Духовни беседи

За какво разговаряте? Ако е за духовни теми, то млад на младия: „ако и да излее река от учения, не ще съзижда, но и на двамата ще навреди“, още повече, ако разговорът премине в празнословие и осъждане на ближните, тогава каква полза може да има от това? За теб е достатъчно да беседваш с геронтисата (с духовната ти старица) (преп. Макарий).

Духовно ръководство

Ако някой искрено и с цялото си сърце търси спасение, Бог ще му даде истински наставник (преподобни Лев).

Душа

Всички съкровища на земното кълбо и цялата вселена не струват колкото една християнска душа. Така учат светите отци (преподобни Анатолий).

Дългове

Дълговете са по-лоши от греховете. За греховете човек ще се покае и Бог ще му прости, а заради дълговете, ще бъдат мъчени не само в този, но и в бъдещия живот (преп. Амвросий).

Държава

Що се касае до държавите и нациите, те изобщо не се отнасят нито към небесната йерархия, нито даже към земната, защото Единната Истинска Църква не е ограничена от която и да е държава, а съществува в цялата Вселена, имайки за свои членове истинно вярващите и истински благочестивите християни… За Бога няма значение в коя държава живее човек, само да е истински вярващ и благочестив християнин. Един, който благоугажда на Бога е повече от хиляди нечестиви, както казва свети Златоуст. Вярно и неоспоримо е, че не само на Бога, но и на всички благочестиви хора, е приятно, когато цялата държава процъфтява с благочестие и истински понятия за вярата. Но какво да правим, ако е дошло такова време, в което мнозина се грижат за суетното, оставяйки едното потребно? (преп. Амвросий).

Дързост

…У дръзките момичета – всичко е завист, злоба, раздразнителност, гняв, блудство и всякаква разюзданост. Поправи се, докато е време! (преподобни Анатолий).

Да прекъсваш разговор е дело на дързостта (преподобни Амвросий).

дявол
За това, че дяволът ви напада, сърдечно скърбя и моля Бога, нажежените срещу вас стрели на изкусителя да бъдат унищожени. Този душегубец се отдалечава от нас не по друг начин, но само чрез молитвата и поста (преподобни Антоний).