Обети
Относно обетите, не съм виждал в Писанието, че трябва да се дават с благословение; знам, че те се дават просто, но има безразсъдни и трудно изпълними обети. Това трябва да оставим на разсъждението на духовния отец, той може да промени обета на друг, който е изпълним… (преп. Макарий).
Обещание
Неизпълненото обещание е като добро дърво без плод (преп. Амвросий).
Образование
Според мен за вашия син е достатъчно това образование: да бъде добър християнин, добър човек, почтителен син, да помни Божия храм, да се моли на Бога, да почита служителите на Божията Църква, пастирите, да слуша техните поучения, да се труди в полза на ближните и своите, никого да не обижда, да пази трезвост, целомъдрие и да изпълнява всичко това със смирение. В това се състои истинското просвещение за него… В Б-е вашият син няма да получи истинско просвещение, а и нищо чудно моралът му да се повреди, така че, не ви съветвам да го изпращате там … (преп. Макарий).
Умът на момичето все още се формира, за нея е вредно да чете светски книги, а и театърът не е полезен, за да не превърне в страст, както е станало с атиняните – хляб и зрелища – това е опасно… Въобще аз съм против висшето образование; рядко жена, получила висше образование може да устои в благочестието. С висше образование рядко остават вярващи, даже лица от Духовната Академия (преп. Никон).
Общежитие
Първите християни са живели единодушно. В техните общежития всеки е получавал потребното, според нуждите си, не всички са получавали еднакво, но това, което е било необходимо за всеки от тях. В манастирите този въпрос винаги е бил по-сложен. Всичко се върши от съображения да не се предизвика завист и на всеки да се даде това, което е най-полезно за душата му (преп. Никон).
Обществена дейност
Свети пророк Давид казва: отначало се отклони от зло, а след това вече прави добро. А при днешните хора всичко е наобратно. Всеки иска на думи да работи за благото на ближния и никак или съвсем малко се интересува от това, че по-напред сам трябва да се отклонява от злото и едва тогава вече да се грижи за ползата на ближните (преп. Амвросий).
Всеки християнин е длъжен да се труди според силите си и в съответствие със своята позиция за полза на другите (преп. Амвросий).
Общуване с ближните
Питате мен, грешния, как да се отнасяте с М.А. Когато е разстроена, по-добре не ходете при нея, защото в такъв момент, освен дързост, няма да видите нищо друго. Вече ви писах, че трябва по-усърдно да се молите на Бога за нея: „Устрой, Господи, полезното и спасителното за Твоя раб/рабиня (името) според Твоята Света воля“. Тъй като по думите на преп. Йоан Лествичник само Всемогъщият Бог може да изцели гордите (преп. Йосиф).
Осторожност в думите
Понякога и думата, изговорена в простотата на сърцето, се приема и тълкува в обратната посока и затова човек трябва да бъде внимателен и да не дава повод на тези, които търсят да го обвинят. Какво да се прави – животът ни тук е духовна война… (преп. Макарий).
Да говорим предпазливо с другите и едновременно с това да държим в ума си Иисусовата молитва, е възможно (преп. Иларион).
Осъждане
Ако имаме чисти помисли, ще виждаме всички святи и добри. Когато ги виждаме лоши, това произлиза от нашето устроение (преп. Макарий).
Пред Бога каещият се грешник е по-скъп от горделивия праведник. Затова, внимавайте да не осъждате! (преп. Анатолий)
Не навлизай в разглеждане на постъпките на хората, не съди и не казвай: защо така, за какво е това? По-добре си казвай: „Какво ми влиза в работата? Не аз ще отговарям за тях на Страшния Божий Съд“ Всячески отвличай мисълта си от одумване на хорските работи (преп. Амвросий).
Трябва да обърнеш внимание на вътрешния си живот, за да не забелязваш какво се случва около теб. Тогава няма да осъждаш (преп. Амвросий).
Не бива да осъждаш никого, дори и най-отчаяният грешник (преп. Никон).
Никога не осъждайте никого. Всеки, който и да е, срещайте с добро чувство, с надеждата да откриете в него едно добро, виждайки Божия образ пред себе си (преп. Никон).
Говори за твоите грехове и повече обвинявай себе си, а не хората (преп. Амвросий).
Откриване на помислите
Откриването на помислите е много полезно. Старай се да се придържаш към този път… (преп. Анатолий).
Откриването на помислите е полезно тогава, когато е съчетано с послушание – тогава то принася плод на смирение, а откриването на помислите с настояване да стане това, което ние искаме, няма да донесе никаква полза (преп. Макарий).
Отношение към ближните
С всички хора, които срещаш през житейския си път, постъпвай така, както би искал да се отнасят с теб (преп. Никон).
Невъзможно е да се живее без търпение и снизхождение към ближните (преп. Никон).
Отнасяй се с почтение към всички. Бъди ласкава, но не ласкателна. Поклони се и отмини (преп. Амвросий).
Да се живее просто значи да не се осъжда, да не се презира никого (преп. Амвросий).
Мълчи пред всички и всички ще те обичат (преп. Амвросий).
Трябва да се успокоява ближният – и с теб може да се случи същото (преп. Амвросий).
Отношение към братята
Не бива никого да презираме. Не знаем какъв край ще има. За онези, които презират другите в паримиите е казано: ще въздъхнат и ще рекат как тия, презрените от нас, станаха синове Божии (преп Амвросий).
Който отстъпва, той получава три осминки и половина, а който настоява, получава само една осминка, а понякога не получава нито една, когато разстрои себе си и разстрои и другия (преп. Амвросий).
Отношение към враговете
Срещу хората, причиняващи ви зло, не бива да се съпротивлявате и да се борите с тях, не само на дело, но и на думи, и дори в мислите си. В противен случай бесовете ще надделяват над вас. За такива хора трябва да се молим. Тогава Господ ще помогне и бесовете ще отстъпят.
Монахът трябва да се готви за смъртта и винаги да мисли как като срещне смъртта, трябва да е в мир с всички. Миряните не знаят това и не придават значение на немирното си състояние (преп. Никон).
Първото и най-необходимо средство за помирение с онези, които ни обиждат и гонят, е да се молим за тях според Христовата заповед… (преп. Лев).
Отношение към игуменията
По отношение на любовта към теб от страна на майката-игуменка е много неразумно да се превъзнасяш. Защото, обърне ли се любовта ѝ в обратна посока, тогава може да стигнеш до пълно отчаяние (преп. Анатолий).
Отношение към настоятеля
Бъди на игумена пръв послушник и слуга, а не приятел… (преп. Антоний).
Който се противопостави на властите, се противопоставя на Божията заповед, защото Спасителят казва: „Който вас слуша, мене слуша!“ (Лука 10:16). Бесовете се радват на противенето на думата на настоятеля… (преп. Антоний).
Отношение към обиждащите ни
Не трябва да се гневим на другите до паметозлобие. Според Господнята заповед трябва да се принуждаваме да се молим за всички, които ни мразят и обиждат! (преп. Анатолий)
Скърбиш, че те обиждат, а аз се радвам за теб. Ако знаеше колко полезно е за спасението, особено на страстните… (преп. Анатолий).
Отношение към сестрите
За нас е полезно винаги да си спомняме как е мислела блажена Теодора, която по повод отношението на другите към нея, казвала: „ти си недостойна за любовта на ближните“ (преп. Амвросий).
Отношения с братството
В отношенията с братята, бъдете внимателни, особено с противомъдърстващите… капката дъжд пробива камъка, колко повече противните думи могат да увлекат сърцето в противоположна посока. Пазете се да не ги осъждате, но не следвайте разума им (преп. Макарий).
Християнинът е длъжен да съдейства, а не да пречи за спасението на ближния (преп. Амвросий).
Като разбираш, че различните бъркотии стават по бесовско изкушение, няма безрасъдно да се огорчаваш от другите, а ще гледаш снизходително на всички човешки неуредици (преп. Амвросий).
Питаш как да се държиш с неискрени хора. При Исаак Сирин пише: с болните от завист говори предпазливо, та завистливият да не изтълкува благите думи криво. Измисли няколко общи фрази и с тях се отървавай от неискрени одумници. В повечето случаи казвай: „Не зная“ и за да избегнеш лъжата – „не зная как да ви кажа“, „не се заслушах“, „не разбрах добре“, а понякога: „това е неразбираемо за мен“ и т.н. А ако отдалеч видиш, че ти се налага да се срещнеш с такъв човек, ускори крачка и отговаряй: „нямам време“ (преп. Амвросий).
Негодуванието на старшите трябва да търпим като го смятаме за Божие допущение в наказание заради нашето превъзнасяне и самомнение, и особено, заради сближаването и одумките с хора, с които никак не трябва да се сближаваме и да приказваме за каквото и да било. Защото обърканите обикновено объркват и тези, които се сближават с тях. Занапред ще ти е за поука (преп. Амвросий).
Отпуск
По отношение на отпуските ще кажа, че те не са полезни за всички, а за теб са двойно по-вредни… (преп. Анатолий).
Отсичане на своята воля
По вашето желание молитвено желая Господ да ви помогне да обикнете делото на питане и отсичане на волята: впрочем за игуменията, живееща далеч от старците, е неудобно да пита за всичко, особено за дребни неща. Това е оставено на нейното благоразумие. Затова се поставят игумениите. За сериозни дела е добре да се съветвате с опитни хора (преп. Йосиф).
Отсъствие от обителта
Както риба, изскочила от водата, не може да диша, така и монахинята, излязла от манастира, ако дълго се застои навън, може да умре, макар и не телом (преп. Антоний).
Отчаяние
Отчаянието е смъртен грях. Бягай от него. И вярвай в милостта на нашия Бог, на нашата Застъпница Богородица и светиите. Те могат всичко. Но е нужно да се смириш и да потърпиш (преп. Анатолий).
В никакъв случай човек не бива да се отчайва относно Божията милост като помни примера на евангелската блудница, разбойника и митаря, които се покаяха и получиха прошка от милосърдния Господ… (преп. Анатолий).
Отшелничество
За отшелничество и затвор (пълно уединение) не трябва да се взима спонтанно решение, за това е необходимо особено Божие призвание (преп. Никон).
При високоумие и душевни страсти човек не трябва да избира уединен начин на живот. Освен явната прелест, пълното уединение може да стане причина за тънка мислена прелест (преп. Никон).
Трябва да се отбележи, че някои се стремят към пустинен живот и безмълвие, дълбоко в себе си, търсейки удобен, спокоен, безскръбен живот. Този стремеж е безразсъден, да не кажа, невъзможен. Безскръбен живот никога не е имало и никога няма да има (преп. Никон).