R

Радост

Началото на радостта е да бъдеш доволен от своето положение (преп. Амросий).

Какво значи радвайте се в трепет (Пс. 2:11)? С ръката на смирението отхвърляй като недостоен идващата радост, за да не би да се прелъстиш от нея и да приемеш вълка вместо пастира. По-просто казано, когато усетиш радост, внимавай да не паднеш във вражеска прелест (преп. Амвросий).

Раздразнителност

От раздразнителността те съветвам да се пазиш като от смъртоносна отрова. Всяко нещо може да се каже без жлъч, една мека дума има повече сила (преп. Антоний).

Раздразнителността не се лекува с уединение, а чрез общуване с ближните, понасяне на досада от тях, а в случай, че претърпим поражение – чрез осъзнаване на собствената немощ и смирение (преп. Амвросий).

Никой от поддаващите се на раздразнителност да не дръзва да види и следа от безмълвие (преп. Лев).

Разсеяност

Разсейваш се в църквата? Приучавай се по малко да не се разсейваш. Старай се да вникваш в смисъла на четенето и пеенето. Пази паметта за смъртта, Съда Божий и вечните мъки. И не давай свобода на очите си. Повече гледай към светите икони, а гледането към хората може да навреди на душата ти (преп. Иосиф).

Добре е, че разбираш колко вредни за теб са разсеяността и общуването със светски хора. Моли Бога занапред да не допусне такова увлечение за теб, а за миналото принеси покаяние (преп. Макарий).

Разсъждение

Казваш, че нямаш разсъждение. Това е така, защото нямаш смирение, а си воден от самомнение (преп. Макарий).

Разум духовен

Не бива да си въобразяваме, че сме по-добри от другите, но трябва да считаме себе си за най-последни от всички, в което се състоят духовния разум и обучение (преп. Макарий).

Питаш как да придобиеш твърд духовен разум? Чрез смирение, страх Божий, пазене на съвестта и търпене на постигащите те скърби (преп. Анатолий).

Ревност

Струва ми се, че започва да ви обзема опасна немощ – ревност. Ако е така, оставете я. И своя покой ще нарушите, и мен ще огорчите, заплащайки за грижите ми към вас с неблагодарност (преп. Анатолий).

Ревност не по разум

То често си смущаван от ревност не по разум… Реши да пребиваваш в безмълвие в многолюдния град… Какво те кара да ходиш при безчинстващите и да колене да ги умоляваш и увещаваш към благочиние? (преп. Амвросий)

Родители

За почитта към възрастните в Писанието е казано: старец не укорявай (1 Тим. 5:1). Колко повече децата са длъжни да почитат родителите си като се стараят да ги успокояват с всичко, което не е противно на Божиите заповеди (преп. Амвросий).

Това, че баща ти не те обича за теб е по-полезно от неговата любов и ласка. Помни великата Божия угодница – света мъченица Варвара. И нейният баща не я обичал. Нима нещо е загубила от това? Получила е стократно повече. И досега тя свети като ярка звезда в християнския свят, помагайки на немощните (преп. Анатолий).

Трябва да обичаш, но не и да се привързваш страстно. Заповедта ни повелява да почитаме родителите си и дори обещава награда за това. Но ако ти – казва същият Господ – обичаш баща или майка повече от Мене, не си достоен за Мене (Мат. 10:37). Така че само пристрастието не е позволено, а не любовта (преп. Амвросий).

Ропот

Всички човешки грехове търпи Бог, но ропотът не оставя без наказание (преп. Макарий).

Ропотът е по-лош и по-вреден от всичко. По-полезно е за всичко да обвиняваш себе си, а не другите. Особено трябва да се пазиш от ропота против Божия Промисъл, чрез Божията Майка устройващ всичко полезно за нас (преп. Амвросий).

Пазете се от ропота и малодушието, които само умножават и утежняват скърбите (преп. Макарий).

Ръкоделие

Не мисли, че можеш да успееш в ръкоделието повече, оставяйки Божествените служби. Напротив, когато се трудиш да благоугодиш на Господа, ще имаш по-бързо и по-голямо преуспяване (преп. Лев).