U

Уединение

Казано е, че уединеният живот не е полезен за всеки, особено за този който не е победил страстите: високоумие, гняв, лукавство и проч. Св. Нил Сорски и преп. Йоан Лествичник съветват такива да не виждат и следа от безмълвие и много отци са съгласни с това учение (преп. Иларион).

Когато Лот е живял в Содом е бил свят, а когато излязъл в уединение е паднал (преп. Амвросий).

Не разчитай безразсъдно на едното външно уединение, което у страстния човек може да подхранва самомнение, гняв и осъждане на другите… За немощния и страстния е полезно преди това да се „рендоса“ между хората, за да се научи да се смирява и да не порицава другите (преп. Амвросий).

Укори

Ти не можеш благодушно да понасяш укори, досада и унижения – познай в това своята немощ, укорявай се и се смирявай и не укорявай тези, които ти предоставят случаи за изцеление, а ги считай за свои благодетели, които, по Божие смотрение, ти показват твоята немощ (преп. Макарий).

От хорските укори не можеш да се укриеш. Дори Спасителят не Се е укрил от тях. Но това не е важно (преп. Йосиф).

Униние

От унинието се опасявай като от блудния недъг. То е от числото на седемте смъртоносни страсти (преп. Моисей).

Налегне ли те тъга, чети Евангелието (преп. Амвросий).

И така, възлюбено мое чедо, не унивай, а се уповавай на Бога и се старай при случващите се неприятности да затвърждаваш следното: в името на Господа Иисуса Христа, всичко ще търпя (преп. Анатолий).

С все сили се противи на този лют дявол (унинието), със смирена молитва, избягване на празнословие, четене на Божествените книги и търпение в изкушенията (преп. Антоний).

Що се касае до душевната тягост, единственото средство да бъдеш спокойна и весела е Иисусовата молитва (преп. Анатолий).

Упование на Господа

Макар и да се налага да се обръщаме към хората за телесна и душевна помощ, успех трябва да очакваме само от Божиите ръце (преп. Никон).

Бъдещето ни е в Божиите ръце и без изкушения няма да преминем своя век. Затова и Господ предупреждава: бъдете готови. Впрочем, ако винаги молитвено прибягвате към Господа с упование на неговата милост, то винаги ще имате благовременната му помощ (преп. Йосиф).

Устав

Приятно ми е да чуя, че с благословението на Матушката сте започнали да изучавате Църковния устав. Да ви помага Господ да научите този Устав, за да не вършите нищо по своя воля и да не се доверявате на своите помисли (преп. Антоний).

Устройване на нова обител

Пишеш за неудобствата, с които си се сблъскала със сестрите в новата обител. Нима не си чела в житията на светите отци, че всички нови обители са се устройвали с големи затруднения…изкушения има и при монасите, и при устройването на самите манастири. Всичко добро и полезно се устройва не от раз, а с различни затруднения (преп. Амвросий).

Устройване на скита

Устройването на скита не се ограничава само до стените и външното му управление, но заедно с това е необходимо да се управляват и душите на братята и да се ръководят духовно, по правилата на светите отци за вечно спасение (преп. Моисей).

Утешение

Не е в моя власт да ви утеша. Защото нашият утешител е Светият Дух. По често се обръщай към Него от сърце. И той непременно ще дойде при теб. Но не тогава когато ти поискаш и назначиш срок (преп. Анатолий).

Бог знае кога, доколко и кого да утеши. Сегашното време е време за борба и подвиг, и не бива да търсим утешение, то само ще дойде когато благодатта реши да ни го дарува, а ти повече гледай греховете си, кай се и се смирявай (преп. Макарий).

О, да бихме имали винаги митаревото чувство, съзнавайки своята греховност и нищожество, Господ би утешил смирените, но тъй като сме далече от това, можем само да се възнесем в ума си (преп. Макарий).

Учителство

Ако знаеш нещо, може да го кажеш за полза на другите, но не с поучителен тон (преп. Никон).

Ако те попитат за съвет, трябва да отказваш: не зная какво да кажа (преп. Амвросий).

На думи е лесно да разсъждаваш, а да изпълниш не винаги е лесно. Един човек имаше обичая в такива случаи да казва: колкото далеко отстои изтока от запада, толкова делата – от думите (преп. Амвросий).