За задълженията на пасомите към пастирите

Първо. Понеже пастирът говори Божието Слово, каквото и да те учи, внимавай усърдно, християнино, и върши всичко според него. За това Апостолът казва: Покорявайте се на наставниците си и бъдете послушни, защото те, бидейки длъжни да отговарят, бдят за вашите души, – та с радост това да вършат, а не с въздишки, понеже туй не е полезно за вас (Евр. 13:17).

Второ. Пастирът е Божият пратеник, който е изпратен от Бога при теб и ти възвестява пътя на спасението, и те призовава в името на Бога в Неговото вечно Царство. Затова го почитай като Божий пратеник, като човек, който ти възвестява велики блага и те призовава към тях: Който приема вас, Мене приема (Мат. 10:40) – казва Господ. Приемай и почитай пастира като Христов пратеник.

Трето. Тъй като пастирът се грижи за общото благо и се грижи за всички, както и за теб, за да могат всички да получат вечно спасение, обичай го като свой баща и благодетел и му бъди благодарен. Наричай го баща и отец, това е добре; той ражда всички, както и теб, не за временен живот, а за вечен живот. Обичай го като роден баща. Ти обичаш баща си по плът, още повече трябва да обичаш този баща.

Четвърто. Той се грижи и промисля за всички, и за теб; не го оставяй в недоимък, а му помагай в това, от което се нуждае, и му осигурявай това, което му липсва, за да има време да се грижи и да се старае за общото благо. Ако някой се грижи за всички и те трябва да промислят за него по същия начин, с взаимна любов и благотворение, тогава и общото благо няма да остане без успех.

Пето. Тъй като мнозина сред хората не са много доброжелателни, не харесват изобличенията на пастира и искат да живеят според собствената си воля, те измислят и разпространяват много клевети срещу него, затова, когато чуеш някаква клевета срещу пастира и лош слух, не вярвай и затвори устата си, за да не кажеш за това на другиго за това, иначе ще съгрешиш тежко, ще въздадеш за доброто със зло, което е голямо беззаконие. Тежко е да се наклевети и обезслави обикновен човек, още повече пастир; затова сред народа ще има голям раздор, презрение и непослушание спрямо пастира и така трудът му ще се окаже безполезен. Внимавай в това и се пази от зли слухове за пастира, за да не ги разнасяш и да не изпиташ на себе си наказващата Божия ръка.

Шесто. Ако видиш у пастира някакви слабости, каквито имат и благочестивите хора, не се съблазнявай и не го осъждай, а помни, че пастирът е човек като теб и другите, и има слабости каквито имат и другите хора.

Седмо. Тъй като пастирът е подложен на много изкушения и дяволът и неговите нечестиви слуги въстават най-силно срещу него, той се нуждае от особена Божия помощ и подкрепа. Както всички хора, така и ти трябва да се молиш на Бога за него, да му помага и да го укрепва. Благополучието на дома зависи от добрия стопанин, благополучието на войниците – от добрия командир, а благополучието на кораба – от добрия кормчия. Затова се моли пастирът да бъде мъдър и добър, и християнската общност ще бъде благополучна.

Осмо. Ако пастирът не върши онова, което сам учи, а живее противно на учението, вслушай се в Христовите слова за такива пастири: на Моисеевото седалище седнаха книжниците и фарисеите, затова всичко, що ви кажат да пазите, пазете и вършете; а според делата им не постъпвайте, защото те говорят, а не вършат (Мат. 23:2, 3).

„Наставление за личните задължения на всеки християнин“ на светителя Тихон Задонски
Издателство „Православно Отечество“