P2

Послушание

Всяко послушание е спасително и затова почти винаги е тежко по мярата на ползата от него, а отрадното послушание не е толкова полезно, а понякога е и вредно. Светият Лествичник казва: „Ако послушникът в послушанието си изпълнява своето желание, той е прелюбодеец“ (преп. Анатолий).

Старай се да постъпваш по заповедите Божии и помни, че Господ присъства и вижда разположението на сърцето ти. Изпълнявайки послушание, считай, че то ти е възложено от Господа посредством човека и от усърдието при изпълнението му зависи твоето спасение. (преп. Амвросий).

Пост

Спазването на поста и постните дни е необходимо. Това не е човешка измислица, а е постановено и узаконено от Църквата и Съборите със съдействието на Светия Дух, а основата и Главата на Църквата е Сам Господ Иисус Христос (преп. Макарий).

Непременно трябва да се спазват постите в сряда и петък, и през целия Велик пост (преп. Анатолий).

Самоволно нарушаващите поста се наричат врагове на Кръста Христов, техният бог е коремът… (преп. Амвросий).

Придържай се към умерена употреба на храна и питие, избягвай ситостта и излишното въздържание. И двете крайности са вредни. А умереността прави човека способен на духовно дело (преп. Амвросий).

Готвейки се за Свето Причастие, трябва да употребяваме храна без растително масло, а в навечерието на Причастието, след повечерието, не се вкусва нищо (преп. Амвросий).

Постъпване в манастир

Пишеш, че близките ти се радват на твоето желание да постъпиш в лика на преподобните мъдри деви. И аз се радвам и се утешавам от твоето желание. И как да не се радвам за теб, когато на такова дело се радват и Ангелите на небесата! Благословен е, Господи, този, който Ти Си избрал и приел! (преп. Анатолий).

Похвала

Който ни укорява, той ни дарява, а който ни хвали, той ни краде (преп. Амвросий).

Ако те хвалят, трябва да мълчиш, да не отговаряш нищо – както е написано у авва Варсануфий (преп. Амвросий).

Правда

Не търси човешка правда, търси само правдата Божия (преп. Никон).

Ако за правото дело се наложи да пострадаме, заради Бога, не бива да се отказваме от това (преп. Амвросий).

Казано е „правда от смърт избавя“ и макар заради правда да са отсекли главата на Господния Кръстител, това не го е лишило от това да бъде почетен по-високо от всички (преп. Амвросий).

Трябва винаги да се казва истината, а не да се проявява човекоугодие (преп. Амвросий).

Православие

Не е възможно да има Христов дух този, който няма правилно и истинско познание за догматите на християнската вяра (преп. Амвросий).

Догматът не е човешко положение, а Божествена истина, която хората сами по себе си не биха могли да постигнат, ако тя не бе очертана от Самия Бог (преп. Амвросий).

Ние православните не можем да подкрепяме ерес и да имаме общение с еретици… Дори да се наложи да пострадаме, няма да изменим на Православието (преп. Никон).

Празник

В празничните дни не бива да се работи, освен при крайна необходимост. Нужно е да ценим и почетем празника. Този ден трябва да се посветим на Бога: да бъдем в храма, да се помолим и у дома, и да четем Свещеното Писание и творенията на светите отци, вършейки добри дела (преп. Никон).

Не работете в неделя, а на празника на светец, например – на свети Йоан Златоуст, вечерта може да се работи (преп. Амвросий).

На празник врагът винаги се опитва да причини неприятност, скръб, на всеки да поднесе нещо за празника. И колкото по-внимателно и по-строго живеем, толкова по-силно се въоръжава той, особено на празник… Човек трябва да очаква всичко, да се подготви за всичко, но Господ е милостив, така че на празника се раздават и подаръци. И ще получите нещо, само че ще го забележите, може би след четиридесет години. Тогава ще разберете какъв подарък ви е изпратил Господ за този празник… (преп. Варсонуфий).

Празнословие

Живеейки в една килия с други и слушайки празни и безполезни неща, се занимавай повече със своя урок, тоест мислено викай към Бога: „Господи, Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй ме, грешния – и ще се избавиш от празнословието (преп. Антоний).

Не обичам тези, които говорят в църквата. И от помисли не ще се избавиш, а и кой те дърпа за езика? И другите съблазняваш. Спасявай се! (преп. Анатолий).

Пазете се от шеги и невнимателни думи при взаимно общуване. Пустословието може да се превърне в навик (преп. Никон).

Един монах имал видение: няколко монаха празнословят и между тях, и около тях тичали мръсни глигани. Това били бесове. След това той видял монаси, говорещи за назидателни неща, а между тях стояли свети Ангели (преп. Варсануфий).

Празност

Питаш ме за службата, на която иска постъпи синът ти. Макар тя да не е добра, празността е много по-лоша. По-добре е да има работа, отколкото да прекарва времето си в бездействие (преп. Амвросий).

Превъзнасяне

Врагът не те бори с тези страсти, но влага високоумие – най-тежкия от всички пороци. Самият той, бидейки безтелесен, заради този грях е бил низвергнат от небесата. Той се опитва да увлече в това и други. Премилосърдният Господ допуска понякога да паднем и да се оплетем в душевни страсти, за да видим своите немощ и грехове, и да се погрижим за тях, а не да гледаме чуждите грехове и неизправности (преп. Макарий).

Прелест

Главната причина за прелестта винаги е гордостта, самочинието (преп. Макарий).

Искаш да видиш, че живееш добре и се спасяваш, а не разбираш, че от това се ражда прелест докато немощите ни смиряват. Виденията, които са ти представяни, не са истинни: видения на Възкръсналия Господ, Божията Майка и други; всичко това е опасно и прелъстително, и не се увенчава с добър край (преп. Амвросий).

Преместване в друг манастир

Където и да отидеш и на другото място ще е същото при обичайното разположение на твоя дух, склонен към печал. Където и да живееш, не можеш да се избавиш от дадения обет и отговорността (преп. Амвросий).

Мястото не спасява. Не можем да избягаме от себе си (преп. Никон).

Природа

За придобилите навик да се вглеждат в заобикалящата среда животът сред природата е от полза, защото избавя от дребнавата едностранчивост в мисленето, придава широта, цялост и дълбочина на вижданията (преп. Варсануфий).

Причастие

Неосъдно се причастяваме тогава, когато пристъпваме към Тайнството първо с искрено и смирено разкаяние, изповед на греховете си и твърда решимост да не се връщаме към тях; второ – без злопаметност, примирявайки се от сърце с всички, които са ни оскърбили (преп. Амвросий).

Нужно е да се подготвим за приобщаването със Светите Тайни, който и да е свещенослужителят. Извършителят на Христовите Тайни е Сам Христос, а разсъждавайки другояче, човек смъртно греши (преп. Антоний).

При Тайнството Покаяние/Изповед се разкъсва ръкописа с нашите съгрешения, а причащението с истинското Тяло и Кръв Христови ни дава сили духовно да се възродим (преп. Варсануфий).

Ако се случи човек да умре в деня, в който се е причастил със Светите Тайни, светите Ангели ще вземат душата му на ръцете си и той ще премине безпрепятствено всички въздушни митарства (преп. Антоний).

В деня, в който се причастим, е добре да четем книги и особено Новия Завет, Послание до Ефесяни, Откровението (преп. Амвросий).

След като се причастим трябва да молим Господ да съхраним достойно Дара и да не се връщаме към предишните си грехове (преп. Амвросий).

Причастие – честота

Според установеното от Църквата православните християни трябва да се причастяват през всички четири поста (преп. Амвросий).

Бих ви посъветвал да се причащавате освен през постите, и през големите промеждутъци помежду им като например периода между Успенския и Рождественския пост (преп. Амвросий).

При сериозни и продължителни болести човек може да се причастява и по-често (преп. Амвросий).

Произволение

Делото на спасението ни зависи и от нашето произволение, и от Божията помощ и съдействие. Но последното не може да стане, ако не бъде предшествано от първото (преп. Амвросий).

Проклятие

От клетви не бива да се боим, защото клетвата изригва от злия дух, а не от човека и затова не бива да се поддаваме на този вражий страх, защото Бог е с нас (преп. Антоний).

Промисъл Божий

Ако не се предадеш на Божия промисъл, няма да придобиеш покой (преп. Амвросий).

Нека се предаваме на Божия промисъл, който е силен да доведе всичко до полезен край (преп. Амвросий).

За всичко трябва да благодарим на Господа и във всичко да виждаме чудния Му Промисъл. Той компенсира недостига ни на дела или с болести, или със скърби, по този начин не допуска да се превъзнесем над другите, но виждайки своите немощи да се считаме за най-последни от всички (преп. Макарий).

Ако не се предадем на Божия Промисъл, няма да придобием покой. Не се смиряваш и затова нямаш покой (преп. Амвросий).

Простота

Всичко, което е просто е близко до Бога, а засуканото и високото ни отдалечава от Него (преп. Амвросий).

Където е просто, там ангели сто са, а при мъдрост голяма, Ангели няма (преп. Амвросий).

Господ почива в простите сърца (преп. Амвросий).

Християнското дело изисква душевна и сърдечна простота, на която е чужд светския свят с неговото притворство (преп. Амвросий).

Една душа е проста и не вижда нищо лошо, а друга, напротив, забелязва всичко (преп. Амвросий).

Прошка

Преди да просим прошка от Господа, трябва самите ние да простим. Това казва Господната молитва (преп. Никон).

Едно сърдечно „прости“ изгаря враговете и дарява мир (преп. Макарий).

Ако някой ти е обиден и знаеш, че с любов ще приеме извинението ти, тогава може да поискаш прошка, особено когато рязко си го обидил. Но това е невъзможно да стане докато вътрешно не осъзнаеш вината си. А ако знаеш, че лицата, които си оскърбила, ще приемат извинението ти с насмешка, то не е нужно да се извиняваш пред тях, а да обвиниш себе си в сърцето си и мислено да поискаш прошка от тях (преп. Макарий).

Прощаване на обидите

Смяташ се за необидчива. Но ти не се обиждаш за такива неща, които не те интересуват. Ако стане дума за нещо, което цениш, се обиждаш (преп. Никон).

Възмездието за прощаването на обидите е по-голямо от възмездието за всяка друга добродетел. Да се прощава трябва с много смирение, възлагайки вината на себе си. Външните поклони и думи не примиряват, не докосват сърцето, а са като празен звук (преп. Никон).

Псалтир

Един човек казва: „Чета, чета Псалтира и нищо не разбирам. Така че сигурно е много по-добре да оставя тази книга на рафта“. А старецът му казва: „Не, недей“ – „Но защо? Аз нищо не разбирам от нея!” „Да, но демоните разбират. Те разбират какво се казва за тях там и като не могат да го понесат, бягат. Затова, четейки Псалтира, ние прогонваме бесовете“ (преп. Варсануфий).

Пушене

Пишете, че не можете да се откажете от пушенето. Невъзможното за човека е възможно с Божията помощ, само човек трябва да реши твърдо да остави пушенет, осъзнавайки вредата от него за душата и тялото, тъй като тютюнът отпуска душата, умножава и усилва страстите, помрачава ума и разрушава телесното здраве чрез бавна смърт. Раздразнителността и тъгата са следствие от заболяването на душата от пушенето. Съветвам ви против тази страст да употребите духовно лечение: подробна изповед за всички грехове от седемгодишна възраст, за целия ви живот и причастие със Светите Тайни, и ежедневно четене на Евангелието по една глава или повече, а когато нападне печал, четете отново Евангелието. Или вместо това направете 33 земни поклона в памет на земния живот на Спасителя и в чест на Светата Троица (преп. Амвросий).

Пиянство

Пишеш, че съпругът ти е прекомерно отдаден на пиенето, а ти се държиш с него жестоко и го биеш, когато е пиян. С бой нищо няма да постигнеш, най-много да ядосаш още повече. По-добре се моли за него с вяра и усърдие на светия Йоан Кръстител и на мъченик Бонифаций, за да може Всеблагият Господ по молитвите на Своите угодници да го отклони от гибелния път по Свой начин и да го върне в пътя на трезвия въздържан живот (преп. Амвросий).

Ако твоята позната пожелае да се избави от тази немощ, предложи ѝ две средства: едното външно, а другото – вътрешно. Външното е лечението с билката горицвет. А вътрешното, духовното – да излекува тъгата като прави 33 поклона с молитвата: „Господи, Иисусе Христе, Сине Божий, помилуй мене грешната“ и чете Евангелието. Нужни са и изповед, и покаяние за целия живот (преп. Амвросий).

Пътят към спасение

Нашето спасение, по думите на преподобния Петър Дамаскин, се извършва между страха и надеждата, за да не бъдем самонадеяни и да не се отчайваме, а с блага надежда и упование на Божията милост и помощ да се стараем да прекарваме живота си в изпълнение на Божиите заповеди. Ти погрешно търсиш пълно и съвършено успокоение на земята; това състояние принадлежи на бъдещия живот, а в света скърби ще имате (Иоан. 16:33) (преп. Амвросий).